Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №123" Дніпровської міської ради
 
.






Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Народні музичні інструменти

Тема: «Народні музичні інструменти»

 Мета: познайомити дітей з народними музичними інструментами, музикою троїстих музик. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики. Виховувати патріотичні почуття, кращі моральні якості особистості та зацікавленість українською народною творчістю.

Музичний матеріал: у.н.п. «Як ішов я із Дербеччина додому» у виконанні троїстих музик; шотландські награвання «Грай, волинко!»; Пісня М. Балеми «Козацькому роду нема переводу»; Скорик «Мелодія» у виконанні скрипки та бандури»…

План

I          Організаційний момент. Музичне вітання.

II         Актуалізація знань з теми «Народна музика»

III        Оголошення теми уроку - «Народні музичні інструменти»

3.1      Кобза

3.2      Ліра. Колісна ліра

3.3      Волинка

3.4      Скрипка

3.5      Троїсті музики

IV       Слухання музики

4.1    Шотландські награвання «Грай, волинко»

4.2    Українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому» у виконанні троїстих музик.

V       Читання української народної казки «Чарівна скрипка»

VI      Вокально–хорова робота. Розучування пісні М. Балеми «Козацькому роду нема переводу»

VII      Висновки та оцінювання

VIII    Оголошення домашнього завдання

 

                                                  Хід уроку

I          Організаційний момент. Музичне вітання.

II         Актуалізація знань з теми «Народна музика»

В народі кажуть, що людина починається зі знання свого родоводу, історії рідного краю. Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина скриня – все це родовідна пам’ять, наші символи, історія.

Сьогодні ми ближче торкнемося цієї історії, слухаючи музику українських народних інструментів. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної України: хвилюємось до сліз, коли почуємо знайому мелодію пісні рідного краю, пісні дитинства. У  кожного з вас є  своя улюблена українська народна пісня, і навіть не одна, але я знаю напевне, що одна із них подобається вам усім.

( Виконується українська народна пісня «Чи не той то Омелько»)

У нас сьогодні незвичайний урок. Я знаю, що ви любите співати, танцювати, веселитись. А чи знаєте ви, що є речі, які допомагають нам у цьому? Так, це музичні інструменти.

     Знайомство з народною музичною культурою важко уявити без опису самих музичних інструментів. У світі існує величезна кількість народних музичних інструментів. Вони різні за формою, створені з різних матеріалів, по-різному оздоблені.

 

III   Оголошення теми уроку - «Народні музичні інструменти»

Найвідомішими українськими народними інструментами є сопілка, скрипка, кобза, бандура,ліра, коза, цимбали, бубен.

( у супроводі бандури)

 Садок вишневий коло хати

 Хрущі над вишнями гудуть

Плугатарі з плугами йдуть

Співають, ідучи дівчата,

А матері вечерять ждуть…

 

Хто автор цього вірша?

Так, великий український поет Тарас Григорович Шевченко. Його називали Великим Кобзарем. А чому? Ось послухайте.

Здавна по українським селам та містечкам ходили старці, які оповідали людям багато цікавих легенд про рідний край, співали пісень про тяжку долю народу. І був найбільшим скарбом для цих людей єдиний музичний інструмент – кобза. Отже,від назви цього інструмента називались подорожуючі співаки – кобзарями. Бувало,все село збігалося послухати кобзаря. Вони знали безліч дум, пісень, легенд. Їх назвали співцями українського народу. А оскільки Т. Шевченко найкраще оспівував свій народ у своїй творчості, то його назвали Великим Кобзарем, тобто співцем рідного краю. Вважалося, що кобза вигадана самим Богом, а грають на ній святі люди.

Кобзо! Ти наша одрада єдина.

Поки із мертвих воскресне Вкраїна,

Поки дождеться живої весни,

Ти нам про нашу тісноту дзвони.

Стиха дзвони, нехай мучене серце

Важко забється, до серця озветься,

Як на бандурі струна до струни.

Ліра - дерев’яний струнний щипковий музичний інструмент, відомий ще за часів Давньої Греції. Колісна ліра – це різновид ліри, на якій грають, обертаючи колесо, за допомогою якого відтворюється звук. Саме на колісних лірах грали здавна народні музики-лірники.

Волинка – шотландський народний інструмент, а в Україні та Польщі її називають «козою», «міхом», тому що вона зроблена у вигляді своєрідного мішка з козиної шкіри. Грали на ній переважно пастухи. Складається вона з міха і вставлених у нього дох, а рідше трьох  трубок. В Україні цей інструмент входив до складу війська Запорозького.

Слухання. Шотландські награвання «Грай, волинко». Аналіз прослуханого твору.

Які інструменти звучать?

Який інструмент виконує соло?

 

Не сумуй так, скрипко, не сумуй тужливо

Через твої струни горе промовля.

Не рви мені душу плачем жалісливим

Болем, що шматує душу скрипаля.

 

Чого ти страдаєш? Не кажи, не треба

Світ такий прекрасний стільки в нім добра.

Заспівай веселу, глянь навколо себе

Бачиш, як сміється вранішня зоря?

 

До щоки своєї скрипку притулю я

Горнеться до мене, як мале дитя

Наодинці з нею тихо промовляю

Бо як у людини, в скрипки є душа.

 

Заграй мені пісню, красну ти заграй

Щоб співала ненька про мій рідний край

Зігрій мені душу, серце звесели

Заграй же скрипалю, смуток розжени.

 

 Королева струнних – скрипка, почала свій шлях із царини народних інструментів. Про скрипку створено багато легенд і казок. Здавна її голос можна почути під час весіль і селянських гулянь. Звичайно, що на той час скрипка звучала зовсім по-іншому. Струни поскрипували під смичком, і тому люди вважали її спочатку досить простим інструментом. В Україні особливого поширення скрипка набула у 18 столітті і стала народним інструментом,увійшовши в інструментальний народний ансамбль – Троїсті музики.

 Важливу роль у побуті українського села відігравали троїсті музики. Це народний інструментальний ансамбль, який виступав на народних святах, весіллях, ярмарках.

(Ілюстрації троїстих музик)

Роздивіться малюнки і визначте, на яких інструментах грають троїсті музики.

Як ви гадаєте, які за характером мелодії найчастіше виконували троїсті музики?

IV       Слухання музики

 Українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому» у виконанні троїстих музик.

 

Аналіз прослуханого твору

Який характер твору?

Які інструменти звучать?

У чому незвичність виконання цієї пісні?

Чи можна назвати це виконання сучасним?

V   Читання української народної казки «Чарівна скрипка»

Жив колись на світі бідний русин. Кожної ночі йому снився син – красивий, високий юнак. Але то був лише сон. Не було у бідняка ані сина, ані багатства – одне лихо в хаті. Пішов бідняк найматися до графа.

     - Підеш молотити, - сказав граф, - а за роботу візьмеш те, що в постоли нападає.

     Русин погодився. Цілий місяць махав він ціпком і щодня приносив у постолах заробіток. Нарешті провіяв зароблене зерно, постелив на полотні, щоб просохло. Але горобці склювали усе до зернятка.

     Побачив це русин, розгнівався.

     - Не гнівайся, добрий чоловіче, - запищало щось в нього за спиною.

     Нахилився русин і помітив золоте зернятко…

     Русин посіяв золоте зернятко під вікном хати. Тричі на день носив воду з річки, щедро поливав, але нічого не сходило.

     Та одного ранку русин почув за вікном гарну музику, що схвилювала його душу. Глянув – а на тому місці, де було посіяне зернятко, виросла дивна яблуня. На її гілках висіли не яблука, а скрипки з зеленими і жовтими смугами. Здивувався русин і вийшов у двір.

     - Добридень, батьку! Я ваш син Петрик. – І з яблуні зіскочив сонний хлопчик зі скрипкою.

     Ще більше здивувався чоловік.

     - А що то за скрипка? – питає.

     - А то така скрипка, що як погладжу на ній зелені лінії, то омолоджується добро, а як торкнуся жовтих – старіє зло.

     …Одного разу в неділю узяв Петрик свою скрипку й пішов у село. Бачить – на вигоні танцюють люди, хоч не грають ні скрипка, ні цимбали. Всі такі потомлені, що ледь на ногах тримаються.

     - Що ці люди роблять? – питає Петрик у селян.

     - Весілля грають, - сказав один дід. – Та граф їх зовсім змучив роботою.

     Погладив хлопчина зелені смужки скрипки й заграв так весело, що навіть листя на деревах зашелестіло. Люди пожвавішали й розвеселились. Усі пішли до запального танку.

     А граф вийшов на балкон палацу і рота розкрив від подиву:

     - Бачу, що музика надала вам сили. Завтра маєте пробити у горі великий прохід, щоб увесь Черемош міг туди текти!

      Вранці узяли люди кирки, лопати й пішли до гори. Дні, тижні, місяці працювали, і пробили тунель.

     Подивився граф і каже:

     - Тепер побудуйте всередині гори високий палац з великими залами й просторими світлицями.

     Але в бідних людей вже не було сил. Пішли вони до хати, де жив Петрик. Покликали хлопця:

     - Ти дав нам силу видовбати тунель, а тепер полишив у біді?

     …Петрик торкнувся зелених смужок скрипки, приклав смичок до струн й заграв коломийку. Люди помолодшали, стали сильними – і побудували великі зали й просторі світлиці.

     Коли все було готово, граф покликав гостей до палацу. Пішов туди й Петрик. Граф помітив його й закричав:

     - Як ти насмілився сюди прийти?!

     І наказав граф слугам викинути зухвалого хлопця. Та Петрик погладив жовті смуги скрипки й заграв. У палаці все одразу затихло. Граф згорбився, зігнувся, руки його затремтіли.

     Петрик вийшов за ворота і закрив їх назавжди. Пройшли роки. Про графа ніхто й не згадував. А про Петрика та його чарівну скрипку розповідають і зараз.

 

 

VI      Вокально–хорова робота. Розучування пісні М. Балеми «Козацькому роду нема переводу»

VII      Висновки та оцінювання

 

  Не дивлячись на всі негаразди, український народ завжди вмів і любив розважатись. І в цьому чудово допомагали народні інструменти, які створювали на святах та гуляннях відповідний настрій.

 

VIII    Оголошення домашнього завдання

 

 Знайдіть у літературі або Інтернеті цікаві відомості про походження народних інструментів. Розкажіть про них на уроці.

Подобається


Новини


9 лист. 2018
День толерантності
16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності. Учні нашої школи створять фотовернісаж «Планета толерантності», готують виставку "З класом - класно!", пройдуть години спілкування «Будьмо толерантними!"...

9 лист. 2018
Тиждень безпеки дорожнього руху
З метою покращення роботи із запобігання дитячому дорожньо-транспортному травматизму, формуванню навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах, удосконалення і узагальнення знань з безпеки дорожнього руху, правил пішоходів, безпечного поводження під час руху до школи і додому з 12 по 16 листопада триватиме Тиждень безпеки дорожнього руху. Головною темою Тижня безпеки дорожнього руху є безпека учнів на дорозі.

9 лист. 2018
День писемності
Єдиний скарб у тебе – рідна мова. Заклятий для сусіднього хижацтва. Вона твого життя міцна основа, Певніша над усі скарби й багатства. П. Куліш 9-го листопада ми відзначаємо велике свято — День української писемності та мови. У школі відбувається низка заходів, приурочених до святкування Дня української писемності та мови. Учні 8-Б класу з вчителем української мови Карабут Н.О. розповіли про "Рушник - оберіг ". Вчитель української мови та літератури Бурчак С.І. провела лінійку "«Рідна-мова - краю батьківського пісня». Учні 4-А класу відвідали філіал бібліотеки № 12. На учнів 5-6 класів чекає зустріч з письменницею Еліною Заржицькою. Старшокласники писали "Диктант Єдності". Учні читали свої власні вірші...А ще - кращі знавці мови візьмуть участь у Міжнародному конкурсі імені Петра Яцика.

30 жовт. 2018
Відвідування театру Шевченка
Учні 10-11 класів відвідають 31 жовтня театр Шевченка, де матимуть змогу переглянути драматичну притчу "СТАРИЙ І МОРЕ".

30 жовт. 2018
Екскурсія у Гвардійське "Шляхами героїв"
З метою підвищення рівня патріотичного виховання, військово-професійної орієнтації учнівської молоді шляхом проведення тематичних екскурсій з відвідуванням військових частин, об’єктів, присвячених визвольній боротьбі за незалежність і територіальну цілісність України, учні старших класів 1 листопада відправляються на екскурсію...

27 жовт. 2018
Екскурсія у Харків
Група учнів 5-А класу відправились 27 жовтня на екскурію у місто Харків! Хорошо дня, гарного настрою вам!

Всі новини