Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Ознаки пристосованності птахів до польоту

Тема:«Ознаки пристосованості птахів до польоту»

Мета:

Освітня - вивчити ознаки пристосованості птахів до польоту, ознаки ускладнення організації птахів в порівнянні з плазунами

Розвиваюча - розвивати логічне мислення, уміння аналізувати та робити висновки

 Виховна - вміння працювати в парах,виховувати повагу та бережливе ставлення до природи , у всіх її проявах,виховувати любов до пізнання цікавого та невідомого

Обладнання та оснащення: таблиці,  малюнки, картки, кросворди, ребуси, аудіо записи,комп’ютер,проектор.

Терміни та поняття: птахи, археоптерикс, пір’я, махаючий і ширяючий політ, контурні й пухові пера, пух, стрижень, опахало, стовбур, борідки 1-го й 2-го порядків, очин, махові, кермові й контурні пера, цівка, линька. мімікрія, теплокровність, кола кровообігу, відділи головного мозку, ЦНС, ПНС, мозочок, кіль, трубчасті кістки, куприкова залоза

Концепція уроку:

Дати стислу характеристику класу Птахи. Розповісти про походження птахів. Виокремити найбільш прогресивні ознаки птахів. Звернути увагу на розвиток нервової системи, теплокровність і пристосованість до польоту. Розглянути механізм і типи польоту птахів.

Звернути увагу на перехід до літаючого способу життя та пов’язані з ним зміни в будові організму. Як характерну ознаку класу розглянути наявність зовнішніх покривів з пір’я.

Відзначити наявність різних типів пір’я, показати зв’язок будови пір’я з виконуваними ними функціями.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

         Форма проведенняурок-дослідження

Хід уроку

1.Організаційний  момент  

Оголошення  мети  та  теми  уроку     

2.Мотивація пізнавальної діяльності:

Птахи! Унікальні тварини, єдині, хто освоїв повітряний простір, єдині, хто весь час все бачать з “пташиного польоту”, тобто зі свого власного польоту. Вивчення птахів, мабуть, найважча галузь зоології, адже складно прослідкувати всі рухи птахів, маршрути їх постійних міграцій та способи їхньої життєдіяльності. Але з іншого боку, це цікаво і приємно, бо ж кому не подобається спів цих милих створінь, і хто не любувався зграями перелітних пташок. Вони скрізь, навколо нас. Майже кожного дня чуєш їхні розмови, які розслабляють, дарують відчуття свободи та комфорту. Сьогодні настав час дізнатися чимало цікавих фактів про птахів та про ознаки, які допомогли птахам опанувати повітряний простір. І почати наш урок я хочу з монологу Катерини з п’єси Островського «Гроза».

Перегляд відеоматеріалу: уривок п’єси Островського «Гроза» монолог Катерини: «Чому люди не літають, як птахи?» Діти разом зі вчителем визначають проблемне питання.

Проблемне питання: «Чому люди не літають, як птахи?»,  або які ж ознаки допомагають птахам літати? Перед визначенням мети проходить бесіда з дітьми  у формі гри «Мікрофон»

На дошці заповнюється Т-подібна схема «Що знаємо та Що дізнались»

3.Вивчення нового матеріалу:

Пояснення нової теми проходить у формі бесіди, діалогу,  групи дітей проводили дослідження розвитку систем птахів в порівнянні з плазунами та готували повідомлення у ході пояснення нового матеріалу. Учні заповнюють таблицю у зошиті «Особливості зовнішньої та внутрішньої будови птахів у порівнянні з плазунами»

 

.Ця таблиця відображена на дошці у вигляді  наглядних карток.

-еволюція птахів (використання слайдів з презентації, слайд №1-4 та еволюційний відрізок.

Розповідь вчителя.

 

Приблизно 150 мільйонів років тому від рептилій відокремилася одна група, представники якої навчилися літати і поступово заселили всі куточки земної кулі. Крім того, вони не втратили здатності стрибати, бігати і лазити по деревах. Багато птахів, крім того, чудово плавають і пірнають. Найдавнішим відомим вимерлим птахом вважається археоптерикс, скам'янілий скелет якого вперше було знайдено у 1861 році в баварських сланцях. Цей першоптах  жив на Землі 150 мільйонів років тому разом з динозаврами.  Ящери птахозаври, що літають, вимерли 70 млн. років тому. Напівящір-напівптах археоптерикс був завбільшки із сороку. Від ящера він успадкував череп, мозок, ребра і довгі хвостові хребці. Замість дзьоба в археоптерикса була паща, наповнена гострими зубами. Проте він уже мав дві характерні пташині риси: пір'я, що змінило лусочки, і зрощені кістки ключиці, до яких кріпилися м'язи крил і які перешкоджали здавленню грудної клітки під час руху крил. Ці ознаки свідчать про те, що археоптерикс умів літати або, принаймні, долати в ширяючому польоті невеликі відстані. За допомогою кігтів на крилах він залізав на дерева, звідки вниз спускався на крилах. Але цілком ймовірно, що археоптерикс більшу частину часу проводив на землі. Археоптерикси швидше за все походили від рептилії, останки якої знаходять у шарах того самого періоду. Деякі вчені вважають, що птахи походять від стародавніх плазунів текодонтів, що нагадують крокодилів. Еволюція птахів почалася, згідно з традиційними уявленнями, в юрському періоді. Згідно цієї версії, найдревнішим з відомих видів птахів вважається археоптерикс (Archaeopteryx lithographica). 

-Скелет та мускулатура: пояснення вчителя з використанням порівняльних малюнків скелету та мускулатури птахів та плазунів. Слайд №5-8

 Скелет птахів характеризується легкістю, оскільки частина кісток мають порожнини, заповнені повітрям. Він поділяється на череп, хребет, скелет кінцівок (передніх — крил і задніх — ніг) та їхніх поясів. Череп птахів легкий, має великі очні ямки. Щелепи значно зредуковані та

позбавлені зубів. Верхня щелепа вкрита роговим наддзьобком, нижня — піддзьобком. Хребет складається з п’яти відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового і хвостового. Шийний відділ дуже рухливий, представлений 11–25 хребцями. Відростки шийних хребців утворюють канал для судин і нервів. Хребці грудного, поперекового, крижового та частково хвостового відділів зростаються.

Від грудних хребців відходять ребра, нижні кінці яких з’єднуються з грудиною. На грудині розміщений кіль (відсутній у страусоподібних), який є місцем прикріплення грудної мускулатури.

Запитання для обговорення:

— Чому страуси не мають кіля?

— Яке значення має грудна клітка?

Розповідь учителя.

Пояс передніх кінцівок утворений лопатками, воронячими кістками та ключицями, що зростаються у вилочку. Вона надає пружності поясу передніх кінцівок. Передні кінцівки складаються з плечової, ліктьової та променевої кісток; частина кісток зап’ястка зливається з п’ястком, а пальці редуковані. Тазовий пояс утворений трьома парами зрощених кісток (сідничними, клубовими, лобковими) і міцно сполучений з хребтом, будучи опорою для нижніх кінцівок, на які припадає вага тіла під час ходьби. Задні кінцівки поділяються на стегно, гомілку та стопу. Більшість кісток стопи зростається між собою та утворює довгу кістку — цівку, яка разом із пальцями вкрита роговими лусочками. Цівка надає стопі міцності та стійкості. Заповнення таблиці компактний скелет із порожнинами у кістках;

 

 

 

Формулювання висновку:

Особливості будови скелета птахів, пов’язані з польотом:

• скелет легкий;

• наявність повітряних порожнин у кістках;

• наявність кіля;

• кисть із трьома пальцями;

• цівка;

• зростання хребців грудного, поперекового і крижового відділів.

-травна система(використання елементів відео уроку, заповнення таблиці на дошці)

Травний процес у птахів відбувається швидко і енергійно. При цьому швидше перетравлюються  й засвоюється  м’ясо й плоди, повільніше — насіння. У разі достатньої кількості їжі птахи схильні до переїдання, але легко компенсують це польотом. Рослинна їжа малокалорійна й потребує значної довжини кишечника. Рослиноїдних птахів небагато, літають вони зазвичай повільно. Голодування викликає у птахів зниження температури тіла. Потреба організму птахів у воді невелика, тому що шкірне випаровування незначне, а сеча досить концентрована.

-видільна система (Виступ групи дітей з дослідженнями) діти самостійно роблять висновок і записують у зошит:

- Відсутність сечового міхура;

-дихальна система (демонстрація роботи дихальної системи. Самостійна робота з підручником). Підведення дітей до висновку:   

-наявність легеневих та повітряних мішків;подвійне дихання

-кровоносна система (виступ групи дітей)

(складання схеми кіл кровообігу та будови серця   птахів)

-Птахи — теплокровні тварини з інтенсивним обміном речовин

і температурою тіла 38–45 °С.

Інтенсивний кровообіг забезпечується великим обсягом чотирикамерного

 серця й величезною частотою серцевих скорочень (до 1000 ударів за хвилину в колібрі).

-нервова система та органи чуттів (використання елементів  відео уроку)

- статева система (робота в парах): дітям роздаються схеми будови статевої системи птахів та плазунів. Вони порівнюють та роблять висновок

-У самок тільки один яєчник.

 

Тепер ми можемо відповісти на проблемне питання: «Чому люди не літають, як птахи?». Діти визначають основні риси пристосованості птахів  до польоту та заповнюють таблицю на дошці  «Що ми дізнались за урок"

4.  Для закріплення вивченого  проводиться гра  «Чи правда що?» Дітям даються варіанти тверджень на тему «Птахи», а  діти піднімають різнокольорові картки: якщо правильне твердження -  жовту, а якщо неправильне - то зелену і дають відповідь.

 

5.Підведення підсумків.

 -Діти переглядають відеоматеріал, в якому Б.Ступка читає вірш Л.Костенко «Чайка на крижині» або « Крила»

6.Побажання:

Хоча люди не мають крил з пуху і піря , ми можемо мати крила з любові, довіря, щедрості і з інших чеснот.

Я бажаю  щоб у Вас виросли крила, які піднесуть Вас до висот.

 

7.Домашнє завдання: вивчити  параграф 42, 43 

 

 

Подобається